Results

August 2018

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Team performances

2017-2018
Berwick A Berwick Bears
Lost to ORION 14920-15040
Sandy Moor/Garneth Ellis, Tony Houghton/Perry Vassie,
Nigel Marlow/David King, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
Beat MELBA 13680-10390
Christine McCreath/Brian Griffiths, Kate Mole/Margaret Patterson,
Christopher Smith/Tony Oates,  Trish Frew/Morven Stone
Lost to RATTEN 11720-14380
Sandy Moor/Garneth Ellis, Tony Houghton/Perry Vassie,
Nigel Marlow/David King, Jo Rowley/Marguerite Robson
Beat CARLTON CAMDEN 14410-12550
Christine McCreath/Brian Griffiths, Kate Mole/Margaret Patterson,
Christopher Smith/Tony Oates,  Trish Frew/Jane Smithson
Beat MARMION A 14090-12510
Sandy Moor/Garneth Ellis, Tony Houghton/Perry Vassie,
Nigel Marlow/David King, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
Lost to RENAISSANCE 10160-16290
Christine McCreath/Brian Griffiths, Trish Frew/Peter Calder,
Christopher Smith/Tony Oates,  Morven Stone/Jane Smithson
Beat RANDOLPH 17360-14250
Sandy Moor/Garneth Ellis, Brian Griffiths/Perry Vassie,
Nigel Marlow/David King, Christine McCreath/Kitty Home-Robertson

Beat INVULNERABLES 11400-7640
Christine McCreath/Brian Griffiths, Trish Frew/Margaret Patterson,
Peter Calder/Tony Oates,  Morven Stone/Jane Smithson

Lost to DUNFERMLINE B 12720-16170
Sandy Moor/Garneth Ellis, Tony Houghton/Perry Vassie,
Nigel Marlow/David King, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
Lost to ORMISTON 11410-13620
Christine McCreath/Brian Griffiths, Kate Mole/Margaret Patterson,
Peter Calder/Tony Oates,  Trish Frew/Christopher Smith
Lost to DUNBAR 15480-16830
Sandy Moor/Garneth Ellis, Tony Houghton/Perry Vassie,
Nigel Marlow/David King, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
Beat UNUSUAL SUSPECTS 16920-15650
Christine McCreath/Brian Griffiths, Trish Frew/Christopher Smith,
Peter Calder/Tony Oates,  Morven Stone/Jane Smithson
Beat LONGNIDDRY BEES 12600-11340
Sandy Moor/Garneth Ellis, Tony Houghton/Perry Vassie,
Penny Davidson/Marguerite Robson, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
Lost to ACOLYTES 10590-12240
Christine McCreath/Brian Griffiths, Trish Frew/Christopher Smith,
Peter Calder/Tony Oates,  Morven Stone/Jane Smithson
Beat GULLANE 12440-9870
Sandy Moor/Garneth Ellis, Penny Davidson/Colin Edney,
Marilyn Hodgson/Marguerite Robson, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
Beat COMISTON 10230-7760
Christine McCreath/Brian Griffiths, Margaret Patterson/Kate Mole,
Peter Calder/Tony Oates,  Trish Frew/Ian McCreath
Lost to GOSFORD 11020-14800
Sandy Moor/Garneth Ellis, Tony Houghton/Perry Vassie,
Marilyn Hodgson/Marguerite Robson, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
Lost to OPTIMISTS 12460-14270
Margaret Patterson/Kate Mole, Trish Frew/Jane Smithson,
Peter Calder/Tony Oates,  Morven Stone/Brian Griffiths
Beat PEEBLES A 15860-14200
Sandy Moor/Garneth Ellis, Louis Moore/Perry Vassie,
Penny Davidson/Marguerite Robson, Jo Rowley/Kitty Home-Robertson
 

Handicapped results

2016-17 season

The Pearson Pot, Grindon Trophy, and Calder handicapped results are found by looking at the evening's result and clicking the 'Handicapped' link at the top of the page. From 1 January 2017 the same will be done for the Tom Woodman.

 08/12/16 Tom Woodman 3    24/11/16 Lindsay (Individual)
 17/11/16 Tom Woodman 2    24/11/16 Lindsay (handicapped)
 27/10/16  Tom Woodman 1     01/09/16 Open Cross IMP Pairs
       08/09/16 Open Cross IMP Pairs 

 

2015-16 season

The Pearson Pot handicapped results are found by looking at the Pearson Pot result and clicking the 'Handicapped' link at the top of the page.

 07/04/16 Grindon Trophy 7  05/05/16  Calder Trophy 8   28/04/16 Tom Woodman 7   26/11/15  Lindsay (Individual)
 03/03/16 Grindon Trophy 6  21/04/16 Calder Trophy 7  31/03/16 Tom Woodman 6   26/11/15  Lindsay (handicapped)
 04/02/16 Grindon Trophy 5  17/03/16 Calder Trophy 6  25/02/16 Tom Woodman 5      
 07/01/16 Grindon Trophy 4  18/02/16 Calder Trophy 5  28/01/16 Tom Woodman 4      
 03/12/15 Grindon Trophy 3  29/10/15 Calder Trophy 4  10/12/15 Tom Woodman 3      
 05/11/15 Grindon Trophy 2  15/10/15 Calder Trophy 3  19/11/15 Tom Woodman 2      
 01/10/15 Grindon Trophy 1  24/09/15 Calder Trophy 2  22/10/15  Tom Woodman 1       
     10/09/15 Calder Trophy 1          
 03/09/15 Open Pairs              

2014-15 season

07 May 2015   Grindon Trophy 7
30 April 2015   Calder Trophy 8 
23 April 2015   Tom Woodman 7
16 April 2015   Calder Trophy 7

 

Berwick Congress

Results can now be found on the Congress page.

NEBA matches

The Berwick Club is the traditional host of the SBU East District against the North East Bridge Association (NEBA) match.

Ian Rankin writes -"The solid silver cup is called the 'Newcastle Journal Bridge Challenge Cup' & matches appear to have been held every year since 1956 except for 1968 & 2008. Originally they were tripartite matches between NEBA and the Western & Eastern divisions of the SBU, but the Western District dropped out in the mid-eighties". 

Clive Owen adds "Actually for many years there were four teams playing. The [SBU] Central District also participated but never won. It used to be a two day event with a dinner on the Saturday night. With the increased demands of a modern bridge calendar Central and West dropped out. It was the blue riband of the NEBA calendar and everyone played their strongest teams unlike now. I don’t know about 2008 but virtually certain that in 1968 the competition will have taken place but the winners will not have engraved the trophy".

2018 Results

NEBA A 127-65 East District A (scorecardtravellers)

NEBA B 122-81 East District B (scorecardtravellers)

2018 NEBA A winning teamNEBA A winning team

 

2018 NEBA B winners

 NEBA B winning team

Year Winners B team winners
1956 East District  
1957 East District  
1958 NEBA  
1959 West District  
1960 NEBA  
1961 NEBA  
1962 NEBA  
1963 East District  
1964 West District  
1965 West District  
1966 NEBA  
1967 West District  
1968 Unknown  
1969 East District  
1970 West District  
1971 East District  
1972 West District  
1973 West District  
1974 East District  
1975 West District  
1976 East District  
1977 East District  
1978 East District  
1979 East District  
1980 West District  
1981 NEBA  
1982 East District  
1983 NEBA  
1984 East District  
1985 West District  
1986 NEBA  
1987 East District  
1988 East District  
1989 East District  
1990 East District  
1991 East District  
1992 East District  
1993 East District  
1994 NEBA  
1995 NEBA  
1996 NEBA  
1997 NEBA  
1998 NEBA  
1999 East District  
2000 NEBA  
2001 East District  
2002 NEBA  
2003 East District  
2004 East District  
2005 NEBA  
2006 East District  
2007 East District  
2008 Unknown  
2009 East District  
2010 East District  
2011 East District  
2012 NEBA  
2013 East District  
2014 East District East District
2015 East District East District
2016 NEBA NEBA
2017 East District NEBA
2018 NEBA NEBA
Add content